• Warszawianka na Podhalu

ZUPA POMIDOROWA Z LANYMI KLUSKAMI

SKŁADNIKI

ZUPA

  1. 1kg pomidorów miąższowych (najlepsze są podłużne, polne)

  2. puszka krojonych pomidorów

  3. włoszczyzna bez kapusty – wiązka

  4. 3 ząbki czosnku

  5. łyżka oleju kokosowego

  6. sól, pieprz, brązowy cukier

KLUSKI LANE

  1. 2 jaja

  2. ok 3 łyżki mąki (u mnie jasna orkiszowa)

  3. szczypta soli

  4. rękaw cukierniczy lub foliowa torebka

PRZYGOTOWANIE

Zagotowujemy ok 2,5 litra wrzątku. Wrzucamy umytą włoszczyznę (w całości) oraz czosnek. Dodajemy olej i gotujemy pod przykryciem do momentu, aż warzywa zmiękną i powstanie warzywny wywar. Solimy. Odkładamy warzywa na talerz. Jedną dużą marchew kroimy na plasterki – wrzucimy ją później do naszej zupy – resztę warzyw możemy z powodzeniem wykorzystać do sałatki warzywnej. Na gotowy wywar wrzucamy pomidory. Gotujemy kilka minut. Czekamy aż skórka się ładnie oddzieli. Zupę przelewamy porcjami przez sito do drugiego garnka (pomagamy sobie chochelką), przecieramy pomidory drewnianym wałkiem. Wyrzucamy skórki i pestki. Na sitko wlewamy także pomidory z puszki. Znowu przecieramy, pozbywając się niepotrzebnych części warzywa. Doprawiamy do smaku. Chwilę gotujemy.

W osobnej miseczce, przy pomocy rózgi, mieszamy składniki na kluski. Ciasto powinno być dość gęste, ale jednak lejące. Na bulgoczącą zupę (warunek konieczny), wylewamy nasze ciasto, zataczając kółka. Używamy w tym celu jednorazowego rękawa cukierniczego. Możemy go z powodzeniem zastąpić torebką do przechowywania żywności. Średnicę naszych kluseczek dobieramy wg potrzeb, odcinając rożek torebki. Kluski gotujemy 2-3 min, uzależniając czas od grubości klusek.

Jeśli nie chcemy aby kluski od razu wylądowały w naszej zupie, z powodzeniem możemy je lać na osolony wrzątek, a następnie solidnie przelać zimną wodą, aby się zahartowały i nie były klejące. Kluseczki z powodzeniem możemy używać do innych zup i rosołów, a także do delikatnych sosów lub jako dodatek do dań mięsnych.

#zupapomidorowaprzepis #zupapomidorowazlanymikluskami

9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jagodowa Polana - Agroturystyka Gorce  - idealny wypoczynek z widokiem na Tatry            Agroturystyczne kwatery Gorce, Noclegi Gorce, Noclegi Studzionki, kwatery ochotnica górna, Noclegi ochonica górna, AgroturysTyka Gorce                    

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com