ATRAKCJE OKOLICY

Studzionki - Ochotnica Górna w dole
Noclegi Studzionki. Jagodowa Polana

     Studzionki - osada ochotnicka, otoczona smerkowym lasem, położona wśród łąk i  pól uprawnych, na jadnym z grzbietów Pasma Lubania, to nasze bezpośrednie sąsiedztwo, tuż za przełamaniem wzgórza.  Stąd rozpościera się widok na całe Tatry, Pieniny Spiskie i Podhale. Można podziwiać także masyw Gorca oraz szczyty Beskidu Wyspowego.  Najwyższym punktem jest wzniesienie o nazwie "Majcherek" (927 m.n.p.m.). Osada  z uwagi na niepowtarzalne, wręcz monumentalne widoki, jest bez wątpienia, jednym z najpiękniej położonych zakątków w Polsce. Znajduje się w niej 11 budynków,  w większości drewnianych i utrzymanych w stylu architektury gorczańskiej. Kilka z nich zamieszkują wielopokoleniowe rodziny gorczańskich górali. O nas wciąż mawiają te "Warszawiaki", choć osiedliśmy na wzgórzu juz bez mała 17 lat temu :D 

Noclegi Ochotnica. Kwatery Gorce.Skansen Studzionki - Gorce

 Na terenie Studzionek znajduje się PRYWATNY SKANSEN, w skład którego wchodzą:    dom-muzeum, kuźnia oraz kaplica - udostepniana lokalnej społeczności.
Korzystając z gościnności właścicieli, możemy obejrzeć  wyposażenie budynku mieszkalnego: regionalne meble, formy do serów i oscypków, serię dzwonków pasterskich, ceramikę,  różnorakie narzędzia, a także kolekcję przydrożnych i przydomowych kapliczek, ocalonych od zniszczenia przez pierwszego właściciela i założyciela muzeum -Zygmunta Stypę. Zgromadzone w muzeum przedmioty pochodzą w znacznej większości z terenu Ochotnicy i sąsiednich wsi.

 

ODLEGŁOŚCI:

 • sklep spożywczy w Szlembarku - 2,7 km  

 • sam "Groszek" w Łopusznej - 9,4 km 

 • "Delikatesy Centrum" w Ochotnicy D. - 10 km

 • punkt apteczny Ochotnica G. - 2,5 km 

 • ośrodek zdrowia Ostrowsko - 11 km

 • szpital w Nowym Targu - 17 km

 • kosciół w Szlembarku - 2,7 km

 • kościół w Ochotnicy G. - 4 km

 • rzeka Dunajec - 4 km

 • kąpielisko "Camp. Łęg" nad Białką - 6,8 km

 • plaża "Zamajerz" J.Czorsztyńskie - 17,6 km

 • poczta w Ochotnicy D. - 10 km

 • Bank Spółdzielczy w Ochotnicy D. - 10 km

 • Ośrodek Kultury Ochotnica D. - 10 km

 • Czorsztyn-ski Ośrodek narciarski w Kluszkowcach - 23 km

 • Ośrodek Narciarski Kotelnica w Białce T. - 28 km

 • ścieżka rowerowa velo - dookoła zalewu czorsztyńskiego

 • wypozyczalnie rowerów i sprzętu wodnego w maniowach

 

 Kilka kroków od Jagodowej Polany mają swój początek  górskie szlaki prowadzące  na LUBAŃ (1225m), GORC (1228m) i TURBACZ (1310m) . Ostatni to najwyższy szczyt Gorców, na  nim  krzyżują się główne kierunki turystyczne prowadzące m.in. na Kudłoń, Gorc, Stare Wierchy, do Koninek, Niedźwiedzia, Nowego Targu czy Rabki. Zdobywcy Lubania i Gorca mogą podziwiać cały widnokrąg z wysokich wież widokowych. Podobna wieża znajduje się także na polanie w pobliskich Magórkach.
  

Noclegi Ochotnica.Kwatery Gorce.

Na trasie z Jagodowej Polany do Nowego Targu, u stóp Gorc, zlokalizowana jest wieś Łopuszna, a w niej  DWÓR - MUZEUM, dawna siedziba szlacheckich rodzin Tetmajerów, Lisickich i Lgockich. Dzieje folwarku sięgają XVI w. Obok

 

Urlop na Studzionkach - szlak na Lubań
Atrakcje do 35 km od Jagodowaej Polany

Pasjonaci łowienia ryb, będą mogli spróbować swoich sił mierząc się z wartkim nurtem Dunajca. Nieopodal, w Ostrowsku, znajduje się także profesjonalne łowisko wędkarskie  ORWSpinning.

 

 

Kwatery Gorce. Noclegi Ochotnica.

Podążając   MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ARHITEKURY DREWNIANEJ nie sposób ominąć okoliczne pięknie zachowane drewniane kościoły w Nowym Targu, Harklowej i Dębnie Budowle pochodzą z końca XVw. i są przykładem gotyckiej sakralnej architekury podhalańskiej. We wnęrzach można  podziwiać pięknie zachowane polichromie i bogato zdobione ołarze. Kościół w Dębnie został wpisany na światową listę zabytków pod patronatem UNESCO.

Goszcząc na Jagodowej Polanie warto  pokusic się o odwiedzenie bezpośrednio sąsiadującego z Gorcami malowniczego Pienińskiego Parku Narodowego z  masywem  TRZECH KORON (982m), i SOKOLICĄ (747m), z ktrórych roztacza się  niezapomniany widok. Trasy nie są trudne, za to widoki niezapomniane. Na szlaku odwiedźcie koniecznie ruiny ZAMKU PIENINY - najwyżej położoną polską warownię, której historia sięga połowy XIII w.

 Dodatkowymi super-atrakcjami Pienin, od kwietnia    do pażdżniernika, są z pewnością RAFTING       oraz spływ flisackimi tratwami PREZEŁOMEM  DUNAJCA. Początkowa przystań tego drugiego,  znajduje się w Kątach, a końcowa w Szczawnicy    lub Krościenku. Podróż trwa 2-3 godziny i prowadzi  wśród skalnych grani, nieskażonej przyrody, z nurtem rwącej górskiej rzeki. Dzięki obu wyprawom zapamiętamy Pieniny na zawsze… 

 Wszystkim naszym gościom polecamy odwiedzenie  tych dwóch malowniczo położonych miejscowości : Krościenka oraz Szczawnicy - "królowej  polskich wód", w której największą atrakcją jest  przepięknie  odrestaurowane uzdrowisko z 200 - letnią tradycją. Naprawdę warto przejść  się alejkami dla kuracjuszy i napotkać  przepiekną spiską  architekturę.                  Z Krościenka  wyruszają liczne szlaki turystyczne.  

 

Czorsztyn - Pieniny, Gorce

 Korzystając z urlopu w Pieninach można także zwiedzić XIV - wieczne zamki : CZORSZTYN gotycką budowlę posadowioną na granicy  Pienińskiego  Parku Narodowego,  Swój obecny wygląd zawdzięcza ona  rozbudowie  w latach 1629-1643  oraz reknstrukcji rozpoczętej w 1992r. oraz NIEDZICĘ - zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów w polskiej części  Spisza i jedną z  największych atrakcji historycznych polskich Karpat, zbudowaną na wapiennym wzniesieniu (556 m n.p.m.), około 80 m nad poziomem Dunajca, w bezpośrednim  sąsiedzwie  ZAPORY . Oba zamki stanowią charakterystyczne punkty odniesienia po obu stronach  Zalewu Czorszyńskiego.  

 

wycieczka na Zamek Niedzica
Pieniny - urlop nad wodą

Osoby lubiące kąpiele w naturalnych akwenach mogą skorzystać ze STRZEŻONEGO KĄPIELISKA tuż obok niedzickiego zamku. Jest tam niewielka piaszczysta plaża oraz wystarczajace zaplecze gasrtonomiczne. Stamtąd wypływa także statek wycieczkowy, którym możemy wybrać się na wyprawę po Zalewie Czorsztyńskim.

Dla wszystkich kochajacych sporty zimowe,   ośrodek narciarski CZORSZTYN-SKI  oferuje solidnie przygotowane stoki, rozbudowane zaplecze, 8 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszystko zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Jagodowej Polany, w niedalekich Kluszkowcach.

Ok 30 km od naszego domu, w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki, ma swój początek przepiękny WĄWÓZ HOMOLE zakończony polaną, na której znajdują się fotogeniczne skały o nazwie:  Kamienne Księgi. Według miejscowych podań zapisano w nich ludzkie losy aż do końca świata. Stąd prowadzi zielony szlak na Dubantowską Dolinkę, Rówieńki i Polanę pod Wysoką, na Wysokie Skałki.

Noclegi Ochonica.Kwatery Gorce.Agroturystyka Gorce.

 Jeśli lubicie odpoczynek i zabawy w gorącej wodzie, idealnym    pomysłem na każdą pogodę, bedą TERMY SZAFLARY 

 lub GORĄCY POTOK. Oba kompleksy są oddalone od nas  ok. 25km.  Oferują wiele różnorodnych wodnych atrakcji, dla dorosłych i dzieci,  w bardzo konkurencyjnych cenach, min.: zjeżdżalnie, masaże wodne,  fontanny, kąpiele bąbelkowe i solankowe, sauny, zabiegi spa, itp.

Kwaery Gorce.Noclegi Ochotnica.

 ZAGRODA KROKOSZÓW   to interesujący przykład rozwoju spiskiej zagrody z końca  XIX w.  Muzeum  składające  się z domu  oraz budynków gospodarczych  znajduje się na trasie do Jurgowa.

  Ścieżka  velo  -dookoła zelawu czorsztyńskiego - polecamy miłośnikom rowerowych wypraw. jeśli nie masz swojego sprzętu, na dole w Harklowej oraz w Maniowach znajdziesz wypożyczalnie rowerowe z przyzwoitym sprzętem (także rowery z akumulatorami i przyczepki dla dzieciaków)
polecamy wypożyczalnię sprzętu rowerowego oraz wodnego:

https://www.facebook.com/wyskoczna/


 

rower.jpg
Ochotnicka Tradycja

     Charakterystyczne dla  tego górskiego regionu jest kultywowanie  miejscowej tradycji ludowej. Wyjątkowa  ochotnicka gwara, z wołoskimi naleciałościami, piękne dekoracje, stroje ludowe, góralska muzyka, tańce, śpiew oraz niespotykany  dowcip  -  znajdziesz  tu na każdym kroku. Wszystkie te elementy są składową życia codziennego, a w sposób szczególny,  podkreślają odświętny charakter  lokalnych uroczystości, zarówno kościelnych jak
i tych świeckich.  Kolejne pokolenia gorczańskich górali   nie ustają w trudzie aby to, co  związane z historią  oraz tożsamością  ich przodków, było  nadal żywe.

 

 

Skansen Studzionki
Skansen Studzionki

Kwatery Gorce.Noclegi Ochotnica Górna.

press to zoom
Ochotnica Górna - wakacje
Ochotnica Górna - wakacje

Kwatery Gorce. Noclegi Ochotnica Górna.

press to zoom
U Królowej Podhala 2015
U Królowej Podhala 2015

Kwatery Gorce.Noclegi Ochotnica Górna.

press to zoom
Ochotnica górna - procesja Maryjna
Ochotnica górna - procesja Maryjna

Noclegi Ochotnica. Kwatery Gorce.Agroturystyka Gorce.

press to zoom
Ludźmierz - u Królowej Podhala
Ludźmierz - u Królowej Podhala

Kwaery Gorce. Noclegi Ochotnica.

press to zoom
Watra Ochotnicka - urlop w Gorcach
Watra Ochotnicka - urlop w Gorcach

Noclegi Ochotnica. Kwatery Gorce.

press to zoom