top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

WEGETARIAŃSKI GRYCZANY MAKARON SOBA

Zaktualizowano: 25 mar 2021

Kiedy mam ochotę na kolorowy obiad, najczęściej wybieram makaron z warzywami. Tak naprawdę w tej wersji pasują wszystkie warzywa, wybierzcie takie, które lubicie najbardziej, odradzam jedynie skrobiowe, czyli ziemniaki, bataty czy dynię. W kwestii makaronów to, żeby nadać potrawie daleko-wschodni charakter, wybieram przeważnie bezglutenowe: sojowy, ryżowy, albo tak jak tu, gryczany. Jeśli nie mam groszku cukrowego, jak w tym przepisie, często dodaję czarną lub czerwoną fasolę z puszki, czasem dorzucam grzyby shitake lub inne blaszkowe. Moje wybory determinuje wyłącznie zawartość spiżarni. I tak jest z całym tym moim gotowaniem – sky is the limit! Dobrej zabawy!


SKŁADNIKI:


1 średni brokuł

2 duże słodkie cebule

4 średnie papryki (żółte i czerwone)

2 pędy selera naciowego

3-4 garście gruszki cukrowego

czubata łyżka ziaren sezamu

główka czosnku

bezglutenowy sos sojowy do smaku (jeśli chcecie mieć danie bez glutenu)

miód do smaku

1 łyżeczka suszonego imbiru


1/2 łyżeczki kurkumy

pieprz kayenne

1/2 łyżeczki mielonej kolendry

olej ryżowy lub sezamowy do smażenia (mieszam oba)

paczka gryczanego makaronu soba


PRZYGOTOWANIE:

  1. Myjemy warzywa, następnie kroimy w kawałki. Wybierzcie swój ulubiony kształt, ja lubię dość duże: brokuły w różyczki, seler w paseczki długości ok. 3cm, reszta w kwadraty.

  2. Brokuły i groszek blanszujemy chwilę w gorącej wodzie. Osuszamy na sicie.

  3. Gotujemy makaron gryczany zgodnie z przepisem na opakowaniu (ok.5 min). Przelewamy zimną wodą i osuszamy na sitku.

  4. Przygotowujemy duże naczynie do którego będziemy odkładać usmażone warzywa.

  5. Rozgrzewamy nasz wok, wlewamy olej po ściance, wystarczy niewielka ilość, powinien zacząć się dymić, to znak, ze wok jest prawidłowo rozgrzany. Od razu przystępujemy do smażenia, zaczynając od cebuli, do której dodajemy połowę rozgniecionego czosnku oraz przyprawy, następnie brokuły, selera i paprykę – wystarczy kilka minut, chcemy aby danie było chrupkie i pełne witamin. Warzywa wrzucamy partiami, cały czas energicznie mieszając. Usmażoną partię każdorazowo odkładamy do drugiego naczynia. Kiedy wszystkie warzywa są już usmażone, ponownie wrzucamy je do woka, dodajemy sos sojowy, miód, więcej przypraw jeśli trzeba oraz ugotowany makaron. Wszystko wielokrotnie mieszamy. Kolejne kilka minut aby smaki dobrze się się rozeszły i potrawa była gorąca.

  6. Podajemy od razu, posypane podprażonym sezamem.

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page