top of page
Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

PIEROGI Z BOBEM wg INESSY Z BRYNDZĄ MARTY

Mialam kiedyś to szczęście poznać Inessę V.Kim. Poznanie odbyło się w warunkach kontrolowanych przez Nią, czyli na jednym z Jej wspaniałych warsztatów kulinarnych. Ten akurat był o koreańskich zupach. Zapałałam miłością do Jej nieoczywistych gastro-połączeń na styku kultur. Próbkę znajdziecie w wydanej przez Nią książce „Koreański ferment”. Mamy podobny poziom smaku i podejście do karmienia ludzi. Wygląda na to, że zawsze podobnie boimy się, że będzie za mało i że ktoś wyjdzie głodny, więc robimy wszystkiego ciut za dużo, a potem zastanawiamy się kto to zje!

Pomysł na wspólne lepienie pierogów był oczywiście Inessy. Dostała w prezencie kilka kilo ekologicznego bobu, który przywiozła ze sobą, jadąc do mnie w Gorce i wymyśliła, że nakarmi nim moich gości. W trakcie robienia farszu dorzuciłam moją owczą bryndzę, którą zrobiłam z dojrzałego bundzu i tak...powstało niebo w gębie! Cytryna i mięta z mojego ogródka niesamowicie podkręciły smak. Możecie mi wierzyć, że wszystkim smakowało. Moje odkrycie roku - nigdy wcześniej nie robiłam ciasta pierogowe na kefirze. Jest bardzo delikatne i myślę, że będę do niego wracać nie raz. Dziękuję Chef! Gotować Tobą to był dla mnie ogromny zaszczyt!




1/2 kg mąki orkiszowej lub pszennej

1 duży kefir w temperaturze pokojowej

Szczypta soli



Mąkę przesiej do dużej miski. Dodaj 2/3 kefiru, wyrób. Zobacz ile brakuje. Dodaj resztę kefiru. Ma powstać elastyczne ciasto. Odłożyć pod ściereczkę do leżakowania na pół godziny. Wałkować podsypują mąką. Wycinać kułeczka. Nakładać farsz.

Farsz

Ok 1/2 kg wyłuskanego bobu

1 twarda okrągła mozzarella

Podobny kawałek sera korycinskiego

Kostka bryndzy, najlepiej oryginalnej owczej, można zastąpić dowolnym gatunkiem koziego sera

Pieprz (sporo)

Sól (do smaku)

Sok z cytryny (do smaku)

Świeża mięta (spory pęczek)

Bob ugotować do miękkości. Wyłuskać. Rozgnieść widelcem. Zetrzeć wszystkie sery. Miętę posiekać drobno - dodać. Doprawić farsz. Wykładać na gotowe ciasto.ćPierogi gotować w osolonym wrzątku z dodatkiem oleju, do momentu aż wypłyną i jeszcze chwilkę. Odkładać na wysmarowany olejem talerz. Odsmażać na maśle klarowanym, po lekkim przeschnięciu. Podawa polane kwaśną śmietaną, doprawione świeżo zmielonym zielonym pieprzem.



111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page