Po co prażymy kasze? Po to, żeby pozbawić je śluzotwórczych właściwości. To zdecydowanie odciąża naszą śledzionę, płuca i jelita i sprawia, że ciało nie gromadzi nadmiaru wilgoci, która jest głównym powodem wiosennych i jesiennych oczyszczań wirusowych. Tak, tak, wirusy są po to, aby odprowadzić z ciała nadmiar śluzu. Dzięki katarom i kaszlom możemy pozbyć się części balastu, z którym ciało nie daje sobie już rady, a który w dłuższej perspektywie może zafundować nam grzybice, nieprzyjemne upławy, nadciśnienie, trądzik, żylaki, hemoroidy, nieżyty żołądka, zapalenie stawów...i wiele innych przewlekłych schorzeń. Nieusunięta Wilgoć z czasem może zamienić się w Śluz. Wędruje on z krwią i dlatego może osadzić się tak naprawdę wszędzie. Kiedy zgęstnieje zaczyna być poważnym problemem blokującym prawidłowy przepływ Qi w naszym ciele. Spożywanie dużych ilości zbóż, zwłaszcza świeżego pieczywa może stać się początkiem naszych problemów. Jeśli więc zauważasz u siebie jakikolwiek problem z Wilgocią, na przykład w postaci kataru pojawiającego się podczas jedzenia, warto wprowadzić do diety prażone produkty zbożowe. Praż, gotuj i zajadaj na zdrowie!
SKŁADNIKI:
1 duży kubek kaszy pęczak
1 filiżanka kaszy owsianej
1 filiżanka zielonej soczewicy
8 dużych pieczarek lub shitake
1 nieduża cebula
10 suszonych pomidorów z oleju
1 garść surowego szpinaku (niekoniecznie)
1 duża garść natki pietruszki
1 łyżeczka tymianku
płaska łyżeczka mielonego kuminu
płaska łyżeczka kminku w ziarenkach
1/3 łyżeczki kurkumy
sporo pieprzu
sól
dwie łyżeczki miodu
oliwa
PRZYGOTOWANIE:
1. Wsyp do garnka obie kasze. Upraż lekko, aż zaczną ładnie pachnieć. Dodaj ok. dwie łyżki oliwy, soczewicę, przyprawy. Smaż chwilę, cały czas mieszając. Zalej wszystko ciepłą wodą (dwa razy tyle, co poziom kaszy). Posól. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu.
2. Na patelni rozgrzej dwie łyżki oliwy. Podsmaż najpierw cebulę, następnie dodaj pokrojone w talarki pieczarki. Wszystko dopraw tymiankiem, pieprzem i solą. Smaż kilka minut.
3. Kiedy kasza będzie miękka, dodaj do niej zawartość patelni i drobno poszatkowane razem z natką, liście szpinaku oraz drobno pokrojone suszone pomidory.
4. Na koniec dodaj 1-2 łyżeczki miodu. Na talerzu polej dodatkową oliwą i jeśli masz ochotę, posyp drobno startym twardym kozim serem.
5. Podawaj z warzywami z piekarnika.
WARZYWA Z PIEKARNIKA
Cukinię, paprykę, kalafior, seler naciowy, cebulę i czosnek w łupinkach - polej delikatnie oliwą i posyp tymiankiem, rozmarynem, solą i pieprzem. Wymieszaj.
Piecz ok 20 min w temperaturze 180st, co jakiś czas mieszając, używając funkcji termoobieg/grill
Na talerzu polej dodatkową oliwą lub ulubionym olejem. Posyp prażonymi pestkami dyni lub słonecznika.
Commentaires