• Warszawianka na Podhalu

BEZGLUTENOWE GRYCZANE GWIAZDKI KORZENNE

Dla osób, które wolą lżejszą, bezglutenową wersję ciasteczek świątecznych, proponuję gryczane gwiazdki. Kształt oczywiście jest dowolny, tym razem powstały gwiazdki. Od razu kojarzą się ze świętami. Przepis jest bardzo prosty. Wykonanie również. Ciasto nie jest aż tak plastyczne jak z mąk glutenowych, ale wałkując niewielkie kawałki na kilka ciastek, spokojnie dacie sobie radę. Jak zawsze polecam stolnicę sylikonową, która ułatwia pracę przy tego typu wypiekach.

SKŁADNIKI

 1. 50dag mąki gryczanej

 2. 200ml słodkiego miodu (szklanka)

 3. 1/2 szklanki ksylitolu (lub cukru)

 4. 120 g masła (użyłam klarowanego)

 5. czubata łyżeczka sody

 6. szczypta soli

 7. 2 czubate łyżki przyprawy do pierników

PRZYGOTOWANIE

 1. Podgrzewamy miód, masło i ksylitol na małym ogniu. Mieszamy do rozpuszczenia i połączenia składników. Następnie studzimy za oknem. Mieszanka powinna być wręcz zimna, to ważne.

 2. Mąkę przesiewamy z solą . Dodajemy masę miodową, wyrabiamy. Jeśli ciasto zbytnio się kruszy, dodajemy łużkę miodu. Wkładamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia wałkujemy małe kawałki, podsypując nieco mąki gryczanej.

 3. Wycinamy niezbyt duże, proste kształty, z ciasta o grubości 4-5mm.

 1. Pieczemy w 170st ok 6 minut. Ciasto będzie łatwiejsze do formowania jeśli posłodzimy je cukrem. Ja jednak wolę ksylitol.

 2. Ciasteczka dekorujemy w sposób dowolny. Wybrałam lekką wersję z odrobiną cukru pudru, bo na ogół lubię subtelną słodycz, ale jeśli macie ochotę na warstwę lukru lub czekolady – śmiało!

#bezglutenowepierniczki #gryczanepierniczki #korzennebezglutenowegwiazdki

1 wyświetlenia

Jagodowa Polana - Agroturystyka Gorce  - idealny wypoczynek z widokiem na Tatry            Agroturystyczne kwatery Gorce, Noclegi Gorce, Noclegi Studzionki, kwatery ochotnica górna, Noclegi ochonica górna, AgroturysTyka Gorce                    

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com