top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

SYROP Z MNISZKA - majowe złoto dla zdrowia

Zaktualizowano: 20 mar 2021


Maj ma dla nas tyle skarbów. Jednym z nich jest syrop z mniszka lekarskiego ma m.in. działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego najczęściej jest stosowany w leczeniu bólu gardła i kaszlu. Dzięki zawartości wielu cennych witamin i minerałów może być stosowany także w celu leczenia dolegliwości żołądkowych czy infekcji skórnych, a także, na zasadzie prawa sygnatur, infekcji układu moczowego.

Jednak syrop z mniszka lekarskiego, poza właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwwirusowymi, ma także właściwości przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i odtruwające, dlatego powinien się znaleźć w wielu domowych apteczkach.

Kwiaty najlepiej zbierać w maju, ponieważ wtedy są najbardziej dojrzałe i nie mają charakterystycznego posmaku goryczy. W tym roku dostałam zaproszenie na mniszkowy weekend u Ani. Jej łąka przed domem to coś, co pokochałby każdy fan tego kwiecia😁Wykonanie syropu jest banalnie proste i tanie, a otrzymujecie wszechstronnie działające lekarstwo. Kwiaty zbieramy w słoneczny dzień, koniecznie przed południem, kiedy kwiat jest najbardziej otwarty. Zebrane o tej porze dnia płatki mają najwięcej smaku i aromatu.

Przed przygotowaniem syropu kwiaty mniszka lekarskiego należy rozłożyć na białym papierze - dzięki temu łatwiej będzie nam zobaczyć i usunąć wszystkie owady.


PRZEPIS:

1 litr kwiatów mlecza,

2 cytryny,

1 litr wody,

1 kg cukru.

PRZYGOTOWANIE: kwiaty mlecza włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez ok. 15 min. Następnie garnek odstaw na dobę w chłodne miejsce.

Po 24 godzinach wywar odcedź przez sito i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu do czasu, aż uzyskasz konsystencję lejącego miodu (ok. 2 godzin) Ja bardzo często po prostu robię bardziej płynny syrop, który można pic później w formie lemoniady, rozcieńczając wodą.

Tak powstały syrop przelej na gorąco do słoiczków lub butelek. Wypij w danym roku, a w kolejnym zrób nowy😊 #samozdrowie #mniszek #domowaapteczka #naturalnie #przyroda #natura #kwiaty #syropzmniszka

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page