top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

SYROP Z KWIATÓW CZARNEGO BZU

Zaktualizowano: 25 mar 2021


FB3C47FCAB7D48F6BBAE40145676EBF9

Czarny bez jest jedną z roślin leczniczych stosowanych tradycyjnie przy przeziębieniu. Herbata z kwiatów lub syrop mają właściwości napotne, wykrztuśne i przeciwbólowe, obniżają gorączkę, wzmacniają naczynia włosowate, przyśpieszają przemianę materii, są sprawdzonym naturalny lekiem łagodzącym objawy przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych, działają lekko moczopędnie. Czarny bez jest rośliną jadalną i leczniczą, ale NIE jadamy surowych kwiatów czarnego bzu (owoców również), ponieważ zawierają szkodliwe związki, które zostają łatwo i szybko zneutralizowane pod wpływem obróbki termicznej, jak również podczas suszenia! Na czarny bez powinny uważać oczywiście osoby, które mają alergię na kwiaty lub owoce czarnego bzu. Kwiaty zbieramy zawsze przy pogodnej aurze, suche, w pełni rozwinięte – zbiór trwa od maja do lipca. Przetwarzamy bezpośrednio po zbiorze. Chwytamy w pełni rozkwitnięty baldachim w palce i obcinamy nożyczkami powyżej grubego ogonka. Układamy w wiklinowym koszu, nie ugniatamy, uważa my aby nie utracić zbyt wiele drogocennego pyłku. Pozostawiamy kosz na godzinę lub dwie, aby robaczki sobie z niego poszły.

Suszenie kwiatów czarnego bzu

Po ścięciu całych kwiatostanów w suchy, słoneczny dzień można rozłożyć je na pergaminie w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu i poczekać tyle ile potrzeba;)

Surop z kwiatów czarnego bzu

Z dodatkiem wody staje się przepysznym i zdrowym napojem. Na wzmocnienie pijemy 2 łyżki syropu przed snem, dzieci połowę tej porcji. W okresie przeziębienia lub podczas infekcji należy pić kilka łyżek syropu w ciągu dnia. Można dodawać go do napojów i herbat. Niektórzy w celu wzmocnienia i uodpornienia piją ten syrop regularnie od jesieni.


SKŁADNIKI:

* ok. 100 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych) * sok wyciśnięty z 8-15 cytryn (zrób do smaku) * 4 l wody * 2-4 kg cukru UWAGA! Klasyczne syropy to proporcja 1kg cukru na 1 litr wody.

PRZYGOTOWANIE:

Kwiaty oddzielam od łodyżek, które są nieco gorzkie (nożyczkami). Następnie zalewam wrzątkiem, od razu wsypuję cukier, mieszam i odstawiam na 12-16 godzin. Następnego dnia podgrzewam całość na wolnym ogniu, aby cukier dokładnie się rozpuścił, następnie wlewam sok z cytryn. Syrop do rozcieńczania z wodą – daje więcej cytryn, do nalewek – zostawiam bardziej słodki. NIE gotuję syropu, jedynie doprowadzam do wrzenia i NATYCHMIAST, taki mocno gorący, przelewam do wyparzonych, szczelnie zamykanych słoiczków (jeśli chcesz dłużej przechować). Zakręcam i stawiam do góry dnem, odwracam dopiero gdy zupełnie ostygną. Nie wymagają już pasteryzowania.

BE8A0CFB767440C6B3C0C5A3A042CC46

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

KIMCHI

Комментарии


bottom of page