top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

PRAWDZIWY NAPAR Z FAŁSZYWEJ AKACJI


Jej kwiaty, zebrane w zwisające grona kwitną w maju i czerwcu. Wydają miły aromat, przyciągający roje pszczół. Miód akacjowy posiada charakterystyczny kolor oraz aromat i jest bardzo smaczny. Inne nazwy robinii akacjowej to: grochodrzew, biała akacja, akacja fałszywa.

Zrywamy całe kwiatostany. Ponieważ drzewo posiada przylistki zamienione w ostre kolce, trzeba uważać, aby się nimi w czasie zbioru nie pokaleczyć. Z zerwanych kwiatostanów obrywamy w domu, pojedyncze, rozkwitłe lub dopiero rozkwitające kwiaty i jak najszybciej rozkładamy je do suszenia. Łodygi wyrzucamy. Wykorzystujemy suszarnie naturalne, zacienione i o dużym przepływie powietrza. Temperaturę suszenia można podwyższyć do 35°C. W czasie suszenia kwiaty często przegarniamy. Zawierają dużo wody i schną powoli. Na 1 kg suszu potrzeba około 7 kg świeżych kwiatów. Wartościowy susz powinien składać się z kwiatów nie przekwitłych, o białych koronach i zielonych kielichach kwiatowych. Nie powinien zawierać szypułek kwiatowych. Wysuszone kwiaty zachowują naturalną barwę i miły zapach. Przy poruszaniu powinny wyraźnie szeleścić, a zgniecione w dłoni powinny łatwo rozsypywać się. Na te cechy należy zwrócić baczna uwagę, gdyż niedosuszone kwiaty pleśnieją, zmieniają z czasem kolor i stają się bezwartościowe.


Wyciągi z kwiatów akacji stosujemy w leczeniu następujących schorzeń:

stany zapalne nerek i dróg moczowych (działanie moczopędne), uszkodzenie nerek w wyniku zakażenia bakteryjnego, zatrucia toksynami, środkami ochrony roślin (pestycydami), obrzęki spowodowane niewydolnością krążenia, zatrzymaniem w organizmie wody i elektrolitów, choroba reumatyczna (lek pomocniczy), niektóre schorzenia skóry (lek pomocniczy).

W lecznictwie ludowym napar z kwiatów akacji stosowany jest przeciw konwulsjom, a także jako środek przeciw reumatyzmowi i schorzeniom żołądkowym.


NAPAR Z ROBINII AKACJOWEJ:


Łyżkę stołową kwiatów zalać szklanką zimnej wody i ogrzewać do momentu wrzenia. Odstawić

i naparzać pod przykryciem przez 20 minut, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance ciepłego naparu.


KOTLECIKI:


W niektórych okolicach spożywa się grona kwiatów akacji w postaci smażonych „kotlecików”. Grona świeżo rozkwitłych kwiatów moczy się w jajku, potem zanurza się w mące i na końcu w tartej bułce. Smaży się je na tłuszczu do zarumienienia. Spożywane na gorąco są bardzo smaczne i zdrowe. Jadłem je w czasie swej młodości i do dziś pamiętam ich przyjemny smak. Warto spróbować „akacjowych’* kotlecików. Ta oryginalna potrawa nie znudzi się, gdyż akacje szybko przekwitają.

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page