top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

POKRZYWA - jak to możliwe?

Zaktualizowano: 4 maj 2021


Co roku w maju znajdźcie piękną kępę pokrzywy i zrobcie z niej sok. Jak to robię?

Zbieram. Wyciskam sokowirówką, zalewam spirytusem w proporcji 2/3 soku 1/4 spirytusu. Trzymam w lodówce. Piję zawsze przez dwa tygodnie (dłużej nie zalecam), codziennie o świcie, ok 40 ml. Popijam szlanką cieplej wody... Ktoś powie - alkohol tak z rana? Ano tak...wyciągi alkoholowe maja szczególną moc, nie tylko pokrzywowe...Najlepiej pić ok pół godziny przed jedzeniem, ale odradzam wieczorem, jest diuretykiem.

Moja mama nauczyła mnie tego wspaniałego wiosennego rytuału dla zdrowia lata temu. Dzięki niemu moje ciało oczyszcza się, krew jest odżywiona, włosy i paznokcie rosną jak szalone. Ci, którzy zdecydują się na taka kurację moga spodziewać się przeróżnych objawów, łącznie z przejściowym zaczerwienieniem skory, pryszczami, objawami ze strony przewodu pokarmowego i moczowego...Żadne z nich nie powinny być na tyle ostre, żeby konieczne było przerwanie kuracji, ale każdy powinien znać swoje ciało najlepiej, rozmawiać z nim i pytać : czy to w tej chwili mi służy? Według TCM chwast ten oprócz odżywiania Krwi, ma działanie diuretyczne. Swą chłodną termiką skutecznie wyprowadza nadmiary Gorąca (szczególnie Gorąca Krwi), stad mogą pojawić się czerwone plamy na skórze, często nazywane uczuleniem. Posiada również właściwości rozpraszające nadmiary Wilgoci i poprawiające krążenie wody w całym ciele. Charakteryzuje ją głównie smak słodki, ale wykazuje również właściwości smaku słonego, stąd jej kierunek działania również w stronę Nerek i odżywienia Jing.

Pokrzywa zwyczajna w klasycznej fitoterapii stosowana jest w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zahamowania wypadania włosów, rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi. Poza tym pozytywnie wpływa ona na proces leczenia ran. Urticae folium i Urticae herba wykorzystywane są także jako środki przeciwzapalne w chorobach reumatycznych oraz zwiększające diurezę w stanach zapalnych dróg moczowych.

W związku z działaniem moczopędnym znalazła zastosowanie w leczeniu obrzęków, kamicy nerkowej i chorób woreczka żółciowego. Ponadto wpływa na procesy trawienne oraz obniża temperaturę ciała. Napar z pokrzywy można stosować pomocniczo w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz ogólnego osłabienia. Doustne stosowanie pokrzywy zaleca się jako środek wspomagający leczenie różnego rodzaju krwawień, m.in. krwawych wymiotów, krwinkomoczu, krwawienia macicznego oraz krwawienia z nosa.

Zielone ZŁOTO z lasu...Pamiętajcie żeby rwać tylko młode okazy, na czystych terenach...Oczywiście można pic sam sok bez dodatku alkoholu (zwłaszcza przy bardzo poważnych schorzeniach wątroby i nerek należy go unikać), sporządzać napary...jeść pokrzywę poszatkowaną w sałatce, wrzuconą do zupy...Nie żałujcie sobie! Maj od tego jest😁 Grajmy w zielone!


PRZEPIS NA WIOSENNĄ NALEWKĘ


Wyciśnij w sokowirówce sok z młodych pokrzyw, przelej do butelki. Następnie dodaj do niej spirytus. 3 części soku 1 część spirytusu. Butelkę codziennie wstrząśnij i wypij, najlepiej na czczo lub pół godziny przed jedzeniem kieliszek 50ml. Spożywaj przez dwa tygodnie. Nie przejmuj się jeśli na twojej skórze pojawią się czerwone plamy lub swędząca wysypka. W trakcie kuracji wszystko powinno zniknąć. To gorąco Krwi, które dzięki ziołu wydostaje się do powierzchni.

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page