top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

IVAN CZAJ - PROZDROWOTNA HERBATA Z WIERZBÓWKI KIPRZYCY

Zaktualizowano: 26 mar 2022


Iwan Czaj to herbata ludów słowiańskich, wciąż popularna w Rosji. Iwan Czaj to fermentowane liście wierzbówki kiprzycy. Cała wierzbówka jest odżywczym, bogatym w białko, makro

i mikroelementy surowcem zielarskim. Młode pędy były kiedyś spożywane jako „warzywo”, a pozostałe elementy wykorzystywano w celach leczniczych.

Po wierzbówkę w pierwszej kolejności powinny sięgnąć więc osoby cierpiące na choroby związane z układem moczowym: przerost i stan zapalny gruczołu krokowego, kamicę moczową oraz stany zapalne układu moczowego i rozrodczego. Ostatnie badania donoszą, że preparaty z wierzbówki kiprzycy wykazują działanie terapeutyczne w zapaleniu cewki moczowej i prostaty, a także przy problemach z oddawaniem moczu.

Działa odtruwająco na organizm człowieka, pomaga pozbyć się toksycznych substancji z ustroju, zmniejsza odczucie objawów kaca. Jest pomocny w wyciszaniu schorzeń autoimmunologicznych. Jako tonik stosowany zewnętrznie wspomaga regenerację nabłonka, łagodzi choroby skórne, stany zapalne, trądzik. Dzięki podobnej do herbaty obróbce Ivan czaj może zastąpić czarną lub zieloną herbatę, ponieważ posiada dość zbliżony do nich smak, a właściwie zbliżony do herbat gruzińskich, czyli nieco miodowy i kwiatowy lub lekko cytrynowy. Zależy jak długo będziemy poddawać ją procesowi kiszenia.

Herbata uchodzi także za remedium na bóle głowy, ponadto koi i uspokaja zszargane nerwy oraz pomaga zwalczać bezsenność. Skutecznie leczy: wrzody żołądka, wrzód dwunastnicy, nieżyt żołądka, zapalenie jelita grubego, różnego typu zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak czerwonka i biegunka.

Wyciągi z wierzbówki stosuje się miejscowo jako środek oczyszczający, łagodzący, antyseptyczny i leczniczy w leczeniu drobnych oparzeń, wysypek skórnych, owrzodzeń i infekcji oraz w leczeniu zapalenia ucha, nosa i gardła. W składzie tej rośliny znaleziono duże ilości białka, czemu z kolei przypisuje się wzmocnienie odporności. Posiada także sporo minerałów w tym żelazo, miedź i mangan co pomaga w zwalczaniu anemii. W liściach wykryto także sporo witaminy C.


 

PRZEPIS:


Można przygotować iwan czaj samemu. Wystarczy zebrać młode liście wierzbówki kiprzycy, rozłożyć je by nieco zwiędły, po kilku godzinach należy zgnieść je rolując między dłoniami by puściły sok. Po zmiażdżeniu należy przełożyć je do słoika i zakręcić zakrętkę. Tak pozostawione na słońcu lub w cieple piekarnika (ok 40stopni), powinny zmienić kolor na delikatnie brązowy po 12 godzinach. Pozostaje już je tylko wysuszyć (rozkładamy na płasko na bawełnianym obrusie), a następnie szczelnie zamknąć.

Oddzielam kwiaty i suszę osobno, wtedy napar ma ładne różowe akcenty kiedy parzę go z szklanym naczyniu.

Im dłużej "kisisz" zioło, tym bardziej w smaku przypomina czarną herbatę, miast zielonej.


96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page