top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

AROMATYCZNY MAJERANEK – KUZYN OREGANO

Zaktualizowano: 24 mar 2021NA TRAWIENIE

Zioło likwiduje skurcze żołądka i jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa ściągająco, zmniejszając nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym. Dzięki majerankowi mięso staje się soczyste, a zupy nabierają bardziej intensywnego smaku. Okazuje się, że to co dobre dla podniebienia, jest również dobre dla żołądka.Majeranek wspomaga pracę układu trawiennego, ponieważ likwiduje skurcze żołądka i jelit oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Warto go więc dodawać do potraw ciężkostrawnych, by organizm mógł je łatwiej przyswoić. Jest to również skuteczny sposób na wzdęcia.


NA PRZEZIĘBIENIE

Oprócz wspomagania procesów trawiennych, majeranek ułatwia również walkę z przeziębieniem i grypą. Aby rozgrzać organizm należy pić napar z majeranku. Dodatkowa zaletą naparu jest działanie przeciwzapalne, wyksztuśne i rozkurczowe. Poza tym, napar świetnie przeciwdziała kaszlowi oraz łagodz ból zatok. Sprawdza się przy bólach menstruacyjnych i migrenie. Wywar przy przeziębieniu i grypie 2 łyżeczki majeranku należy zalać wrzącą wodą i odstawić do zaparzenia, po odcedzeniu napar nadaje się do picia. Taki napar należy pić trzy razy dziennie. Ponadto, napar z majeranku można wąchać. Taka majerankowa inhalacja ułatwi pozbycie się uporczywego kataru i zatkanego nosa. Możemy także własnoręcznie sporządzić maść majerankową na katar. Nadaje się ona nawet dla niemowląt.


Sposób przyrządzenia maści z majeranku:

1. Utrzyj majeranek w proporcji 1 do 1 z masłem i odstaw na 1 dzień. 2. Nazajutrz przetop masę na małym ogniu 3. Przeciśnij masę przez płótno 4. Odczekaj aż masa skrzepnie i maść gotowa! Stosowanie maści: Maść rozprowadź na zewnątrz i wewnątrz noska malucha. Smaruj ranki, bolące miejsca.


NA OBRZĘKI I BÓLE

Majeranek może być również stosowany przez osoby mające problemy z nadmiernymi obrzękami, spowodowanym zastojem wody w organizmie, ponieważ wykazuje działanie moczopędne. Jest wykorzystywany również do użytku zewnętrznego – w postaci maści lub olejku w przypadku ogólnego osłabienia organizmu, jak również bólów reumatycznych. Zaprzyjaźnij się z majerankiem, a stanie się twoim przyjacielem nie tylko w czasie przeziębienia czy niestrawności, ale i podczas migreny, nerwobólów, czy gdy męczy cię bezsenność.


PRZECIWZAPALNIE

Właściwości przeciwzapalne majeranku można też wykorzystać w leczeniu chorób skóry i oczu (np. zapaleniu spojówek), nawet tych spowodowanych alergiami. Twarz przemywana naparem staje się mniej „tłusta” zanikają przebarwienia i wypryski. Gdy mamy w domu młodych mieszkańców (i nie tylko młodych), którzy ciągle ulegają niewielkim kontuzjom, olejek majerankowy zmniejszy obrzęki i sińce.

Warto podczas zakupu majeranku zwracać uwagę, aby pochodził z Polski. Jest najlepszy i najbardziej aromatyczny. Z łatwością możemy go również sami hodować.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page