top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

5 PRZEMIAN – SPOSÓB NA ŻYCIE

Zaktualizowano: 18 mar 2020

W ostatni weekend brałam udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez założycielkę AKADEMII ODŻYWIANIA DLA ZDROWIA 5 SMAKÓW (link) , Anię Krasucką – guru od kuchni 5 przemian. Zaczerpnęłam wiedzy i pasji u samego źródła, a Ania jest nie tylko skarbnicą wiedzy na temat dietetyki, ale także fantastyczną kobietą o niesamowitej energii. Podczas tych prawie czterech godzin, obejmujących wykład oraz wspólne gotowanie, miałam możliwość wgryźć się głębiej w temat, który interesuje mnie już od jakiegoś czasu. W dużym skrócie, można powiedzieć, że ta stara chińska teoria opisuje po prostu wszystko co JEST, każdą materię, energię, działanie i emocję, a słowo klucz do jej poznania, to RÓWNOWAGA. Jang i Jin – biel i czerń, ciepło i zimno, pierwiastek męski i żeński, ruch i materia, rozproszenie i skupienie – zjawiska przeciwstawne lecz tworzące nierozerwalną CAŁOŚĆ. Balans pomiędzy nimi jest konieczny do odczuwania pełni dobrostanu.

Jang i Jin – po dniu zawsze następuje noc – po wiośnie lato, po nim późne lato, potem jesień i wreszcie zima – i to jest pięć ruchów znanych w tradycji chińskiej jako “pięć przemian”. Tu nic nie wymaga zmiany, gdyż wynika wprost z praw kosmicznych rozpoznanych dzięki wnikliwej, rozumnej obserwacji natury. Spojrzenie takie czyni nasze działania bardzo prostymi. Gdy się tych praw raz nauczymy i właściwie je rozumiemy, widzimy, że mają one zastosowanie w absolutnie wszystkich dziedzinach życia.Drzewo „przebija” Ziemię, Ogień „topi” Metal, Ziemia „zasypuje” Wodę, Metal „ścina” Drzewo, Woda „gasi” Ogień.


Wierzę, że rzeczy mogą być pożyteczniejsze wtedy, gdy są bardzo proste, a nie dlatego, że są skomplikowane. Teoria jin – jang oraz pięciu ruchów jest wszechstronnie użyteczna i łatwa do zrozumienia. Zauważanie zmian w porach roku, dnia, etapach życia i mądre poddawanie się temu, wzmacnianie sfer słabszych i osłabianie nadmiaru, kierowanie uwagi od środka na zewnątrz, wszystko to podnosi jakość naszego życia tu i teraz. Nasze ciała i emocje podlegają niezmiennym cyklom, wszystko ma swoje miejsce i swoją kolejność, będąc uważnymi, jesteśmy w stanie dotrzeć do pełni drzemiącego w nas potencjału zdrowia, szczęścia i kreatywności… Stare przysłowie mówi : „wczoraj i jutro to dwa dni, w których nie możesz nic zmienić”. Tymczasem często tkwimy w przeszłości i nadmiernie martwimy się na przyszłość. Chińska filozofia daje pełniejsze zrozumienie natury, jej cykli i powrotów, początku i końca. Oferuje sprawdzone narzędzia do świadomego i uważnego kształtowania naszego “dzisiaj”, którego podstawowymi elementami są zdrowie i szczęście. Dobrze zainwestowane “dzisiaj”, przynosi piękne owoce i wpływa zarówno na postrzeganie tego, co minione, jak i tego, co wciąż przed nami. Pozostawajmy więc w równowadze!

Dziękuję Aniu! Jesteś świetną inspiracją!

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page