• Warszawianka na Podhalu

SOCZYSTA SZYNKA

Wszyscy kochamy wędliny własnej roboty. Są smaczniejsze niż te kupione. Możemy je doprawić wg własnego gustu i smaku. A co najważniejsze, nie zawierają żadnych niepotrzebnych chemicznych dodatków oraz wypełniaczy. Szynka ze zdjęcia nie wymaga wielkiego zachodu, a jej przygotowanie jest banalnie proste. Za to efekt! Przepisów na taką wędlinę jest cała masa w internecie. Ja w tym przypadku wzorowałam sie na przepisie Potravel “domowa szynka w ziołach”, ale jednak zmieniłam nieco skład marynaty na bardziej mi odpowiadajacą.

SKŁADNIKI

 1. Cała szynka (u mnie 1,4kg)

Marynata

 1. 8 liści laurowych

 2. 8 ziarenek ziela angielskiego

 3. 2 łyżeczki rozmarynu

 4. 2 łyżeczki majeranku

 5. 1 łyżka słodkiej papryki

 6. 1 łyżeczka cząbru

 7. pieprz cytrynowy

 8. główka czosnku

 9. 1 cebula

 10. 8-10 łyżeczek soli

 11. duża łyżka majonezu (koniecznie)

 12. 2 łyżeczki miodu

PRZYGOTOWANIE

W głębokim, ale niezbyt dużym, garnku przygotować marynatę. Nalać tyle wody, aby przykryła naszą szynkę, a następnie dodać do niej wszystkie zioła, sól, majonez oraz miód. Zagotować. Ostudzić. Do zimnej marynaty włożyć naszą szynkę. Powinna być mocno owinięta naturalnym sznurkiem lub ściśnięta specjalnym elastyczą siatką do wędlin. Zagotować. Od momentu zagotowania gotować 11 minut. Wyłączyć. Zostawić (bez przykrycia), na całą noc w marynacie do ostygnięcia (temperatura pokojowa). Po upływie 12 godzin znowu doprowadzić do wrzenia i gotować 11min. Odstawić do ostygnięcia na kolejne 12 godzin. Następnego dnia wyjąć z marynaty i osuszyć. Włożyć do lodówki. Po 2 godzinach można kroić. Jeśli Wasza szynka ma wagę 1 – 1,3 kg koniecznie zmniejszcie każdorazowy czas gotowania do 10 minut.

Domowa wędlina najlepsza z chrzanem lub musztardą:))

#DomowaWędlinaSzynka #gotowanaszynka #szynkawieprzowa #szynka #domowawędlina

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jagodowa Polana - Agroturystyka Gorce  - idealny wypoczynek z widokiem na Tatry            Agroturystyczne kwatery Gorce, Noclegi Gorce, Noclegi Studzionki, kwatery ochotnica górna, Noclegi ochonica górna, AgroturysTyka Gorce                    

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com