top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

ZAKWAS ŻYTNI

Zaktualizowano: 25 mar 2021


Wykonanie zakwasu nie jest trudne, wymaga tylko odrobiny cierpliwości. Oczywiście nic się nie stanie jeśli nie wykonamy czynności punktualnie. Czas jest orientacyjny.

Do przygotowania zakwasu potrzebny będzie słoik o pojemności 3/4 l

Proces robienia zakwasu rozpoczynamy rankiem. Przyjmijmy godzinę 8:00.

DZIEŃ PIERWSZY 8:00


50g mąki żytniej typ 2000 50 g wody w temperaturze pokojowej


Składniki dokładnie mieszamy w słoju. Powstanie gęsta papka. Przykrywamy słój pokrywką, ale nie zakręcamy, ponieważ zakwas powinien mieć dostęp powietrza. Odstawiamy w ciepłe miejsce ok 30st, np. koło kaloryfera lub kuchni na 24 h.


DZIEŃ DRUGI 8:00


Wylewamy połowę powstałej mikstury i dodajemy tyle samo mąki i wody co pierwszego dnia. Mieszamy. Zamykamy słoik, ale nie zakręcamy i ponownie zostawiamy w ciepłe na 24 h


DZIEŃ TRZECI 8:00 i 20:00


Powtarzamy czynności z dnia drugiego, ale pozostawiamy zakwas na 12 h . Czyli o godzinie 20:00 znowu odlewamy połowę zakwasu i dodajemy 50 g mąki i tyle samo wody.


DZIEŃ CZWARTY 8:00 i 20:00


Powtarzamy czynności z dnia trzeciego.

DZIEŃ PIĄTY

Nasz zakwas jest gotowy. Prawidłowy zakwas powinien mieć kwaskowy winny zapach. Struktura powinna być bąbelkowa.

Tak wykonany zakwas przechowujemy zakręconym słoiku, w lodówce, dokarmiając go raz w tygodniu, lub każdorazowo 12 h przed pieczeniem chleba (50g mąki żytniej i 50g wody). Zakwas przeżyje nawet do miesiąca, jeśli dokarmimy go podwójnie. Możemy rozmnażać go w nieskończoność. Im starszy, tym mocniejszy. Przed pieczeniem chleba, wyciągamy zakwas z lodówki, pozostawiamy na 2 godziny w temp. pokojowej, aby się ogrzał. Jeśli był stosunkowo dawno dokarmiamy, najpierw dokarmiamy, a chleb pieczemy kolejnego dnia. Po dokarmieniu trzymamy go godzinę, dwie, w temp. pokojowej, następnie chowamy do lodówki. Ciepły zakwas lepiej współpracuje. Chłód spowalnia jego funkcje życiowe. Zawsze pamiętamy, aby zostawić minimum 1 łyżkę na dnie słoika na następny chleb. Ta ilość wystarczy aby zakwas rozmnożył się ponownie.

Zakwas możemy wykorzystać także do przygotowania żuru, musimy go tylko dokarmić w osobnym naczyniu, a następnie dwukrotnie zwiększyć ilość wody i pozostawić do skwaszenia w cieple.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page