• Warszawianka na Podhalu

ZAKWAS ŻYTNI

Wykonanie zakwasu nie jest trudne, wymaga tylko odrobiny cierpliwości. Oczywiście nic się nie stanie jeśli nie wykonamy czynności punktualnie. Czas jest orientacyjny.

Do przygotowania zakwasu potrzebny będzie słoik o pojemności 3/4 l

Proces robienia zakwasu rozpoczynamy rankiem. Przyjmijmy godzinę 8:00.

DZIEŃ PIERWSZY 8:00

50g mąki żytniej typ 2000 50 g wody w temperaturze pokojowej

Składniki dokładnie mieszamy w słoju. Powstanie gęsta papka. Przykrywamy słój pokrywką, ale nie zakręcamy, ponieważ zakwas powinien mieć dostęp powietrza. Odstawiamy w ciepłe miejsce ok 30st, np.koło kaloryfera lub kuchni na 24 h.

DZIEŃ DRUGI 8:00

Wylewamy połowę powstałej mikstury i dodajemy tyle samo mąki i wody co pierwszego dnia. Mieszamy. Zamykamy słoik, ale nie zakręcamy i ponownie zostawiamy w ciepłe na 24 h

DZIEŃ TRZECI 8:00 i 20:00

Powtarzamy czynności z dnia drugiego, ale pozostawiamy zakwas na 12 h . Czyli o godzinie 20:00 znowu odlewamy połowę zakwasu i dodajemy 50 g mąki i tyle samo wody.

DZIEŃ CZWARTY 8:00 i 20:00

Powtarzamy czynności z dnia trzeciego.

DZIEŃ PIĄTY

Nasz zakwas jest gotowy. Prawidłowy zakwas powinien mieć kwaskowy winny zapach. Struktura powinna być bąbelkowa.

Tak wykonany zakwas przechowujemy zakręconym słoiku, w lodówce, dokarmiając go raz w tygodniu, lub każdorazowo 12 h przed pieczeniem chleba (50g mąki żytniej i 50g wody). Zakwas przeżyje nawet do miesiąca, jeśli dokarmimy go podwójnie. Możemy rozmnażać go w nieskończoność. Im starszy, tym mocniejszy. Przed pieczeniem chleba, wyciągamy zakwas z lodówki, pozostawiamy na 2 godziny w temp. pokojowej, aby się ogrzał. Jeśli był stosunkowo dawno dokarmiamy, najpierw dokarmiamy, a chleb pieczemy kolejnego dnia. Po dokarmieniu trzymamy go godzinę, dwie, w temp.pokojowej, następnie chowamy do lodówki. Ciepły zakwas lepiej współpracuje. Chłód spowalnia jego funkcje życiowe. Zawsze pamiętamy, aby zostawić minimum 1 łyżkę na dnie słoika na następny chleb. Ta ilość wystarczy aby zakwas rozmnożył się ponownie.

Zakwas możemy wykorzystać także do przygotowania żuru, musimy go tylko dokarmić w osobnym naczyniu, a następnie dwukrotnie zwiększyć ilość wody i pozostawić do skwaszenia w cieple.

Www.jagodowapolana.com

#zakwas #zakwaschlebowy #zakwasnachleb #zakwasżytni

2 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jagodowa Polana - Agroturystyka Gorce  - idealny wypoczynek z widokiem na Tatry            Agroturystyczne kwatery Gorce, Noclegi Gorce, Noclegi Studzionki, kwatery ochotnica górna, Noclegi ochonica górna, AgroturysTyka Gorce                    

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com