top of page
  • Zdjęcie autoraWarszawianka na Podhalu

O MÓJ ROZMARYNIE…

Zaktualizowano: 23 mar 2021Rozmaryn lekarski jest głównie znany i wykorzystywany jako przyprawa kulinarna, ale ma on także spore znaczenie lecznicze. W lecznictwie wykorzystuje się liście tej rośliny. Zawierają one liczne związki, olejki eteryczne (cyneol do 30 proc.), flawonoidy, kwasy wielofenolowe, trójterpeny, garbniki i goryczki.

Napary z liści rozmarynu wskazane są w zaburzeniach trawienia. Działają rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego. Pomagają w trawieniu pokarmów – ulepszają powolne trawienie, pobudzają apetyt, zwiększają przepływ soków trawiennych, łagodzą wzdęcia i gazy. Zawarta w tej roślinie goryczka pobudza funkcjonowanie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, zwiększa przepływ żółci oraz wspomaga proces trawienia tłuszczów. Oprócz tego mają działanie wzmacniające. Osobom wyczerpanym i rekonwalescentom zaleca się picie naparu z łyżeczki suchych liści na szklankę wrzątku, po ćwierć szklanki 3 razy dziennie przez kilka dni. Ma to na celu podwyższenie sprawności i ogólne wzmocnienie organizmu. Rozmaryn jest bowiem cudownym środkiem odżywczym, szczególnie dla serca (pobudza krążenie, podnosi ciśnienie) oraz mózgu i układu nerwowego.

Korzystne są również kąpiele w naparze przygotowanym z 50 gramów ziół na 2 litry wody, który wlewa się do połowy objętości wanny. Nie powinny one jednak trwać dłużej niż 10-15 minut. Kąpiele te są pobudzające. rozgrzewające i odświeżające, a dzięki właściwościom bakteriobójczym dezynfekują skórę (zabijają paciorkowce i gronkowce). Ze względu na swe pobudzające właściwości, przyczyniają się również do łagodzenia bólów mięśniowych i reumatycznych.

W naparze płucze się ciemne włosy. Rozmaryn można też czasem znaleźć w składzie kosmetyków przeciwzmarszczkowych. leczeniu nerwowości, wyczerpania, depresji i problemów ze snem). Zapobiega również migrenom i bólom głowy. Jedynym przeciwwskazaniem do przyjmowania doustnego naparu z rozmarynu jest menstruacja i ciąża (zwiększa krwawienie). Duże dawki mogą nawet spowodować poronienie.

Specyficzny szczypiący aromat wydzielany przez rozmaryn jest skuteczny przy zwalczaniu kataru i infekcji zatokowych – przedostawszy się do jamy nosowej, rozchodzi się do zatok nosowych i rozprzestrzenia się w głąb, w kierunku kości policzkowych i czoła. Ostry zapach tych ziół najbardziej odświeża i uspokaja przy inhalacji.

Jak używać rozmarynu? Jest to także roślina przyprawowa, używana zwłaszcza w kuchni hiszpańskiej i meksykańskiej do potraw mięsnych.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page