ATRAKCJE OKOLICY


Studzionki - osada ochotnicka, otoczona smerkowym lasem, położona wśród łąk i pól uprawnych, na jadnym z grzbietów Pasma Lubania, to nasze bezpośrednie sąsiedztwo, tuż za przełamaniem wzgórza. Stąd rozpościera się widok na całe Tatry, Pieniny Spiskie i Podhale. Można podziwiać także masyw Gorca oraz szczyty Beskidu Wyspowego. Najwyższym punktem jest wzniesienie o nazwie "Majcherek" (927 m.n.p.m.). Osada z uwagi na niepowtarzalne, wręcz monumentalne widoki, jest bez wątpienia, jednym z najpiękniej położonych zakątków w Polsce. Znajduje się w niej 11 budynków, w większości drewnianych i utrzymanych w stylu architektury gorczańskiej. Kilka z nich zamieszkują wielopokoleniowe rodziny gorczańskich górali. O nas wciąż mawiają te "Warszawiaki", choć osiedliśmy na wzgórzu juz bez mała 17 lat temu :D
Na terenie Studzionek znajduje się PRYWATNY SKANSEN, w skład którego wchodzą: dom-muzeum, kuźnia oraz kaplica - udostepniana lokalnej społeczności.
Korzystając z gościnności właścicieli, możemy obejrzeć wyposażenie budynku mieszkalnego: regionalne meble, formy do serów i oscypków, serię dzwonków pasterskich, ceramikę, różnorakie narzędzia, a także kolekcję przydrożnych i przydomowych kapliczek, ocalonych od zniszczenia przez pierwszego właściciela i założyciela muzeum -Zygmunta Stypę. Zgromadzone w muzeum przedmioty pochodzą w znacznej większości z terenu Ochotnicy i sąsiednich wsi.
ODLEGŁOŚCI:
-
sklep spożywczy w Szlembarku - 2,7 km
-
sam "Groszek" w Łopusznej - 9,4 km
-
"Delikatesy Centrum" w Ochotnicy D. - 10 km
-
punkt apteczny Ochotnica G. - 2,5 km
-
ośrodek zdrowia Ostrowsko - 11 km
-
szpital w Nowym Targu - 17 km
-
kosciół w Szlembarku - 2,7 km
-
kościół w Ochotnicy G. - 4 km
-
rzeka Dunajec - 4 km
-
kąpielisko "Camp. Łęg" nad Białką - 6,8 km
-
plaża "Zamajerz" J.Czorsztyńskie - 17,6 km
-
poczta w Ochotnicy D. - 10 km
-
Bank Spółdzielczy w Ochotnicy D. - 10 km
-
Ośrodek Kultury Ochotnica D. - 10 km
-
Czorsztyn-ski Ośrodek narciarski w Kluszkowcach - 23 km
-
Ośrodek Narciarski Kotelnica w Białce T. - 28 km
Kilka kroków od Jagodowej Polany mają swój początek górskie szlaki prowadzące na LUBAŃ (1225m), GORC (1228m) i TURBACZ (1310m) . Ostatni to najwyższy szczyt Gorców, na nim krzyżują się główne kierunki turystyczne prowadzące m.in. na Kudłoń, Gorc, Stare Wierchy, do Koninek, Niedźwiedzia, Nowego Targu czy Rabki. Zdobywcy Lubania i Gorca mogą podziwiać cały widnokrąg z wysokich wież widokowych. Podobna wieża znajduje się także na polanie w pobliskich Magórkach.
Na trasie z Jagodowej Polany do Nowego Targu, u stóp Gorc, zlokalizowana jest wieś Łopuszna, a w niej DWÓR - MUZEUM, dawna siedziba szlacheckich rodzin Tetmajerów, Lisickich i Lgockich. Dzieje folwarku sięgają XVI w. Obok
Atrakcje do 35 km od Jagodowaej Polany

Pasjonaci łowienia ryb, będą mogli spróbować swoich sił mierząc się z wartkim nurtem Dunajca. Nieopodal, w Ostrowsku, znajduje się także profesjonalne łowisko wędkarskie ORWSpinning.
Podążając MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ARHITEKURY DREWNIANEJ nie sposób ominąć okoliczne pięknie zachowane drewniane kościoły w Nowym Targu, Harklowej i Dębnie Budowle pochodzą z końca XVw. i są przykładem gotyckiej sakralnej architekury podhalańskiej. We wnęrzach można podziwiać pięknie zachowane polichromie i bogato zdobione ołarze. Kościół w Dębnie został wpisany na światową listę zabytków pod patronatem UNESCO.

Goszcząc na Jagodowej Polanie warto pokusic się o odwiedzenie bezpośrednio sąsiadującego z Gorcami malowniczego Pienińskiego Parku Narodowego z masywem TRZECH KORON (982m), i SOKOLICĄ (747m), z ktrórych roztacza się niezapomniany widok. Trasy nie są trudne, za to widoki niezapomniane. Na szlaku odwiedźcie koniecznie ruiny ZAMKU PIENINY - najwyżej położoną polską warownię, której historia sięga połowy XIII w.
Dodatkowymi super-atrakcjami Pienin, od kwietnia do pażdżniernika, są z pewnością RAFTING oraz spływ flisackimi tratwami PREZEŁOMEM DUNAJCA. Początkowa przystań tego drugiego, znajduje się w Kątach, a końcowa w Szczawnicy lub Krościenku. Podróż trwa 2-3 godziny i prowadzi wśród skalnych grani, nieskażonej przyrody, z nurtem rwącej górskiej rzeki. Dzięki obu wyprawom zapamiętamy Pieniny na zawsze…
Wszystkim naszym gościom polecamy odwiedzenie tych dwóch malowniczo położonych miejscowości : Krościenka oraz Szczawnicy - "królowej polskich wód", w której największą atrakcją jest przepięknie odrestaurowane uzdrowisko z 200 - letnią tradycją. Naprawdę warto przejść się alejkami dla kuracjuszy i napotkać przepiekną spiską architekturę. Z Krościenka wyruszają liczne szlaki turystyczne.
Korzystając z urlopu w Pieninach można także zwiedzić XIV - wieczne zamki : CZORSZTYN gotycką budowlę posadowioną na granicy Pienińskiego Parku Narodowego, Swój obecny wygląd zawdzięcza ona rozbudowie w latach 1629-1643 oraz reknstrukcji rozpoczętej w 1992r. oraz NIEDZICĘ - zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów w polskiej części Spisza i jedną z największych atrakcji historycznych polskich Karpat, zbudowaną na wapiennym wzniesieniu (556 m n.p.m.), około 80 m nad poziomem Dunajca, w bezpośrednim sąsiedzwie ZAPORY . Oba zamki stanowią charakterystyczne punkty odniesienia po obu stronach Zalewu Czorszyńskiego.

Osoby lubiące kąpiele w naturalnych akwenach mogą skorzystać ze STRZEŻONEGO KĄPIELISKA tuż obok niedzickiego zamku. Jest tam niewielka piaszczysta plaża oraz wystarczajace zaplecze gasrtonomiczne. Stamtąd wypływa także statek wycieczkowy, którym możemy wybrać się na wyprawę po Zalewie Czorsztyńskim.
Dla wszystkich kochajacych sporty zimowe, ośrodek narciarski CZORSZTYN-SKI oferuje solidnie przygotowane stoki, rozbudowane zaplecze, 8 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszystko zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Jagodowej Polany, w niedalekich Kluszkowcach.
Ok 30 km od naszego domu, w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki, ma swój początek przepiękny WĄWÓZ HOMOLE zakończony polaną, na której znajdują się fotogeniczne skały o nazwie: Kamienne Księgi. Według miejscowych podań zapisano w nich ludzkie losy aż do końca świata. Stąd prowadzi zielony szlak na Dubantowską Dolinkę, Rówieńki i Polanę pod Wysoką, na Wysokie Skałki.
Jeśli lubicie odpoczynek i zabawy w gorącej wodzie, idealnym pomysłem na każdą pogodę, bedą TERMY SZAFLARY
lub GORĄCY POTOK. Oba kompleksy są oddalone od nas ok. 25km. Oferują wiele różnorodnych wodnych atrakcji, dla dorosłych i dzieci, w bardzo konkurencyjnych cenach, min.: zjeżdżalnie, masaże wodne, fontanny, kąpiele bąbelkowe i solankowe, sauny, zabiegi spa, itp.
ZAGRODA KROKOSZÓW to interesujący przykład rozwoju spiskiej zagrody z końca XIX w. Muzeum składające się z domu oraz budynków gospodarczych znajduje się na trasie do Jurgowa.
Ochotnicka Tradycja
Charakterystyczne dla tego górskiego regionu jest kultywowanie miejscowej tradycji ludowej. Wyjątkowa ochotnicka gwara, z wołoskimi naleciałościami, piękne dekoracje, stroje ludowe, góralska muzyka, tańce, śpiew oraz niespotykany dowcip - znajdziesz tu na każdym kroku. Wszystkie te elementy są składową życia codziennego, a w sposób szczególny, podkreślają odświętny charakter lokalnych uroczystości, zarówno kościelnych jak
i tych świeckich. Kolejne pokolenia gorczańskich górali nie ustają w trudzie aby to, co związane z historią oraz tożsamością ich przodków, było nadal żywe.